Miks on oluline ravida igemehaigusi?
Igemehaiguste sümptomid:
-
veritsevad igemed (pesemisel)
-
igemete puhevus, turse
-
igemete taandumine
-
hammaste tundlikkus
-
halb hingeõhk, mis ei kao vaatamata harjamisele ja niiditamisele
-
igemete pakitsemine
-
vahede tekkimine hammaste vahele (hammaste liikuvus)
Kõige sagedamini esinevad igemehaigused on erinevad igemepõletikud (parodontiit ja gingiviit).
Igemepõletike peamiseks põhjustajaks on suuõõne mikroobid, mis katavad hambaid tiheda värvitu kilena.

Mis on parondontiit?
Parodontiit on mikroobidest põhjustatud põletikuline haigus, mis kurnab keha. Parodontiiditekitajad mikroobid võivad siseneda vereringesse ning rännata teiste elutähtsate organiteni ning põhjustada seal põletikke.
Uuringud on näidanud, et sellisel teel
-
võivad tekkida südamehaigused
-
suureneb insuldi oht
-
suureneb enneaegsete ja madalakaaluliste beebide sündimise oht
-
halveneb selliste patsientide tervis, kelle organism on eelnevalt nõrgestatud diabeedi, hingamisteede haiguste või osteoporoosi tõttu
Kes on parodontoloog?
Parodontoloog on hambaarst, kes on spetsialiseerunud igemehaiguste ärahoidmisele, diagnoosimisele ja ravile ning hamba implantaatide paigaldamisele.
Süstemaatiline igemehaiguste ravi jaguneb mitmeks ravietapiks:
-
Algne patsiendi uurimine ja raviplaani koostamine.
-
Põletikuvastane põhiravi (sobiva patsiendipoolse suuhooldusprogrammi välja töötamine ja igemete sügavpuhastus).
-
Vajalik spetsiifiline ravi (antibiootiline ravi, igemete kirurgia, laserravi).
-
Pidev ja süstemaatiline säilitav ravi. Süstemaatilised järelravi visiidid, mille käigus uuritakse eelneva ravi edukust ja tehakse igemete –ja hammaste puhastust.
Kui Te hindate suuõõne ja üldtervist, siis on õige aeg külastada parodontoloogi igemete seisukorra kontrollimiseks.
Mõningatel juhtudel on igemete lokaalne uurimine ainus võimalus õigeaegselt igemehaigusi avastada.
Kuidas igemehaigusi ära tunda?
Igemepõletikud nagu gingiviit ja parodontiit on tõsised infektsioossed haigused, mis jättes ravimata, lõppevad hamba väljalangemisega. Sõna "parodondi" tähendab ümber hamba. Parodondi haigused on kroonilised mikroobide poolt esilekutsutud põletikud, mis haaravad iget ja hammast toetavat luud. Parodondi haigus võib haarata ühte või mitut hammast. Haigus tekib siis, kui mikroobid hambakatus (kleepuv, värvitu kile, mis pidevalt tekib Teie hammastele) põhjustavad igemete põletikku.
Kergema haiguse vormi korral e. gingiviidi puhul on ige punetav, turses ja veritseb kergesti. Patsiendile tekitab see kerget ebamugavust või ei esine üldse mingeid kaebusi. Kõige sagedamini on gingiviidi põhjuseks ebapiisav suuhügieen. Professionaalse ravi korral ja edasise õige hooldamise puhul on gingiviit täiesti väljaravitav.
Terve ige

Gingviit

Gingviit
Ravimata gingiviit võib süveneda parodontiidiks. Ajajooksul hambakatt levib ja kasvab igemepiirist allapoole. Mürgid, mida katus olevad mikroobid eraldavad, ärritavad iget. Need mürgid tekitavad kehas kroonilise põletikureaktsiooni, mille tulemusena keha pöördub enda vastu ja hakkab lagundama iget ja hammast kinnitavat luukudet. Ige eraldub hamba küljest ja tekivad igemetaskud (tühi ruum igeme ja hamba vahel), mis samuti asustatakse mikroobide poolt. Haiguse süvenedes muutuvad igemetaskud sügavamaks ja järjest rohkem igeme- ja luukudet hävib.
Pahatihti selle protsessi käigus esineb patsiendil väheseid haiguse märke. Lõpuks hammaste kinnitus jääb nõrgaks ja nad irduvad.

Ige võib olla kohev ja punetav ning hamba küljest lahti, igemeservas võib olla kattu ja hambakivi.

Hammaste vahed võivad hakata suurenema.
Igemete põhjalikum uurimine on eriti vajalik juhul kui Te:
-
olete ise märganud mõnda igemehaiguse märki
-
põete südamehaigust, hingamisteede haigusi või osteoporoosi
-
otsustate saada lapse
-
keegi Teie pereliikmetest on igemehaige
-
tunnete suus ärritust, mis paari nädalaga ei möödu
Igemehaiguste sümptomid:
-
veritsevad igemed (pesemisel)
-
igemete puhevus, turse
-
igemete taandumine
-
hammaste tundlikkus
-
halb hingeõhk, mis ei kao vaatamata harjamisele ja niiditamisele
-
igemete pakitsemine
-
vahede tekkimine hammaste vahele (hammaste liikuvus)
Miks igemehaigused tekivad?

Suitsetamine ja muud tubakatooted
Suitsetamist on loetud teiste tõsiste tervisehäirete põhjuseks nagu vähk, kopsu- ja südamehaigused ja muud. Suitsetamist loetakse ka parodontiidi tekkimise oluliseks riskifaktoriks. Viimased uuringud näitavad, et suitsetamine on üks kõige olulisem parodontiidi tekkimise ja süvenemise riskitegur.
Rasedus ja puberteet
Spetsiifilistel perioodidel oma elus vajad Sa erilist hoolt. Näiteks ajal, millal Sa küpsed ja muutud, nagu puberteet ja menopaus, ning ajal, millal Sul on erilised tervise vajadused, nagu menstruatsioon ja rasedus. Nendel perioodidel toimuvad kehas hormonaalsed muutused. Need muutused puudutavad mitmeid keha kudesid, kaasaarvatud igemeid. Igemed võivad muutuda tundlikuks ja reageerida hormonaalsetele muutustele. See võib teha Sind igemehaigustele vastuvõtlikumaks. Viimased uuringud näitavad, et igemehaigetel naistel sünnivad seitse korda sagedamini enneaegsed või alakaalulised beebid.
Ravimid
Mõned ravimid nagu suukaudsed antibeebipillid, antidepressandid ja mitmed südamerohud võivad mõjutada Sinu suuõõne tervist. Sellepärast nii nagu apteekrit või oma perearsti, peaksid Sa teavitama ka oma hambaarsti kõikidest muutustest oma üldtervises ja ka ravimitest, mida kasutad.
Diabeet
Diabeet on haigus, mis tekib muutunud suhkrutasemest veres. Diabeet tekib kas insuliini (hormoon, mis reguleerib suhkru kasutamist organismis) tootmise puudulikkusest või keha võimetusest kasutada insuliini korrektselt. Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni andmetel on Ühendriikides kuusteist miljonit diabeedihaiget. Kusjuures arvatakse, et üle poole juhtumitest jääb diagnoosimata. Kui Te olete diabeetik, siis Teil on kõrgenenud vastuvõtlikkus põletikuliste haiguste suhtes, kaasaarvatud igemepõletikud. Need põletikud omakorda halvendavad keha võimet toota ja ladustada insuliini, mis teeb Teie suhkruhaiguse kontrolli all hoidmise raskemaks ja halvendab ka põletike kulgu, võrreldes mitte-diabeetikutega.
Peamine igemehaiguste põhjus on mikroobidest koosnev hambakatt (kleepuv, värvitu hambaid kattev kile). Kuid haiguse tekkimisele aitavad kaasa ka teised põhjused.
Geneetika
Teaduslikult on tõestatud, et ligikaudu 30% elanikkonnast on geneetiline eelsoodumus haigestuda parodondi haigustesse. Vaatamata perfektsele suuhügieenile on nendel inimestel kuus korda kõrgem risk haigestuda igemehaigustesse. Nende inimeste tuvastamine geneetiliste testidega aitab haigust ennetada ja õigeaegselt ravida.
Stress
Nagu Sa tõenäoliselt tead, on stress seotud mitmete eluohtlike seisunditega nagu kõrgvererõhk, vähk ja hulk teisigi. Mida Sa ei pruugi teada, on see, et stress on ka igemehaiguste riskitegur. Uuringud näitavad, et stress takistab kehal võitlemast põletikega, kaasaarvatud igemepõletikega.
Hammaste kiristamine ja kokkusurumine
Kas keegi on Sulle öelnud, et Sa krigistad öösiti hambaid? Kas Su lõualuu on hell eksamite ajal või siis, kui lahendad probleeme tööl? Suur mehaaniline koormus, mis tekib nende harjumuste korral, võib kiirendada kudede hävimist, mida tekitavad igemehaigused.
Toitainete puudulikkus
Nagu Te võite teada, siis dieedid, mille korral süüakse väheste toitainete sisaldusega sööke, vähendavad immuunsüsteemi vastupanuvõimet põletikele. Parodontiit on tõsine infektsioosne haigus, vaegtoitumine halvendab igemekudede seisundit.